3 skäl att stödja ADRA
» Du vill hjälpa fattiga att själva kunna försörja sig
» Du vill vara med och göra världen bättre för kvinnor och barn
» Du vill stödja fattiga och utsatta människor

Vi har med glädje sett hur flera församlingar gått ut i mycket lyckade bössinsamlingar. Det är ett bra sätt att komma igång för Dig som inte prövat möjligheten att vara aktiv i Hjälpaktion/ADRA förut och ett mycket bra och enkelt sätt att få igång ett hjälpaktionsarbete bland barn och ungdomar.


Tillstånd

På en del orter behövs tillstånd. Hör efter med Din lokala polismyndighet. I Stockholm får man betala en avgift på 200 kronor men den gäller för hela församlingen och för ett helt år.


Plats och tillfälle

Du kan gå ut på stadens gator och torg. Välj gärna tillfällen och platser där Du vet att det samlas människor. Det går bra att kombinera insamlingen med andra arrangemang, t.ex. gatumusik etc.
Även på mindre orter har det visat sig att bössinsamlingar går utmärkt. Exempelvis kan Du ta kontakt med Din lokala handlare, presentera Hjälpaktion/ADRA och fråga om Ni kan få stå vid affärens entré. Kanske vill chefen t o m skänka en ”grundplåt”.


Om Ni väljer att arbeta utanför någon stormarknad eller liknande – tänk på att det oftast är privat mark, så glöm inte att tala med varuhuschefen först, och var väl förberedd inför samtalet. Tänk på att det alltid är bäst med ett personligt möte.


Saknar Du insamlingsbössor? Hör av Dig till församlingens Hjälpaktionsansvarige eller till ADRAs Hjälpaktionsansvarige, så skall vi utrusta Dig. Beställ material här.

Du kan ge en ”guldmedalj” till givarna – ett litet klistermärke i guld med ADRA-loggan som Du sätter på deras krage. Då ser Du tydligt vilka som givit och samtidigt gör givaren reklam för ADRA – det är guld värt!

Att tänka på:

  • Etiketten på bössorna ska förnyas varje år, så att den stämmer överens med framsidan på foldern.

 

  • Sätt gärna Hjälpaktionsnålen på jackan, eller Hjälpaktionskepsen på huvudet, eller använd banderollen.

 

  • Glöm inte foldern!

 

  • Ta med Dig legitimation och kvittoblock.

 

Allmänt om insamling

ADRA har ett 90-konto och står under insyn av Svensk Insamlingskontroll/SFI och följer deras riktlinjer. 90-kontot ger alla som skänker pengar till ADRA en garanti för att pengarna når fram och ger resultat. Då du samlar in pengar är det bra om du berättar för givarna hur ADRA arbetar. Läs mer på länkarna nedan, och beställ gärna informationsfoldrar från oss.

Så arbetar ADRA 

Riktlinjer för ADRA insamlingsarbete

Hur används pengarna?

Lycka till!

3 sätt att stödja ADRA
» Ge en gåva direkt till våra insamlare under Hjälpaktion
» Stöd ADRA långsiktigt genom att bli Framtidsfadder
» Ge en gåva via vårt 90-konto