Hjälpaktion ADRA 2005
Insamlingen 2005
Insamlingsresultatet för 2005 har gått över förväntan och resultatet blev fantastiskt – strax över 2,1 miljoner kronor! En ökning med närmare 20% sedan 2004! Det är det bästa resultatet vi haft på åtta år!

När vi är flera blir det mera
Vi är mycket glada och tacksamma för var och en som engagerat sig i Hjälpaktionen och på så sätt gjort detta möjligt. Vi lade märke till att det under 2005 var många ungdomar som deltog och också att flera av de mindre församlingarna ökade på sina insamlingsresultat sedan året innan. Må Gud välsigna varje givare och insamlare.
Hjälpaktionen och ADRA ger förbättrade livsvillkor
Tack vare Hjälpaktionsinsatsen 2005 kan vi genom vårt samarbete med Sida/SMR sända omkring 18 miljoner ut till behövande i bl.a. Bangladesh, Sudan och Uganda.
Därigenom kan omkring 700 000 människor få hjälp till ett bättre liv. Vi är mycket tacksamma att våra givare genom sitt engagemang och sin frikostighet kunnat göra det möjligt.
2006 fortsätter ADRA att arbeta för att hjälpa ännu fler genom utbildningsprogram. Vuxna och barn får lära sig att läsa, skriva och räkna. Kvinnor får information om barnavård och förebyggande hälsovård samt tillgång till mikrokrediter.
Stort tack!
Tack än en gång för Din värdefulla insats i detta, att vilja ge utsatta människor en förbättrad livssituation och hopp om en ljusare framtid!
Hjälpaktionsansvarig