Genom att möta människor från andra kulturer och samarbeta om ett gemensamt projekt lär man sig att respektera varandra. Attityder, värderingar och val i livet förstår man utifrån det sammanhang som människor lever i.
Det är lätt att glömma det man hör, att inte riktigt kunna förstå det man bara ser på TV eller i tidningar, men för att verkligen få en fördjupad förståelse är det bäst att besöka, se, smaka, lukta, röra vid en annan kultur – det är det som utbytesverksamheten handlar om. Att en grupp med gemensamma mål besöker varandras länder och lär sig nya tankar, nya sätt att handla, andra sätt att arbeta och leva genom att uppleva hur det är att vara i den andres land.

Ofta genomförs utbytet under en begränsad period av två till tre veckor. Grupperna förbereds i förväg på vad de kommer att möta. Under själva utbytet skriver de anteckningar i form av ”dagböcker” och ofta filmas också deras upplevelser. Efter utbytet är deltagarna med och rapporterar om det de har upplevt.
ADRA Sveriges utbytesverksamhet:
| År |
Utbytes länder |
Mål
|
| 2007 |
Malawi Sverige
|
Utforska hur media (TV och radio) kan påverka utveckling. |
|
2007
|
Uganda Sverige
|
Utforska hur utbildning, levnadsvillkor och hälsovård är för unga människor i de olika länderna. Hur man bygger sina hem och skolor var också en viktig aktivitet i utbytet.
|
| 2009 |
Sudan Sverige |
Hur påverkar utbildnings-systemet unga människors möjlighet till utveckling. Skolungdomar från de olika
länderna fick uppleva varandras vardag, mest i skolmiljö
|
| 2010 |
Uganda Sverige |
Existentiella frågor och olika gruppers roll i samhället undersöks av ungdomspastorer från båda länder
|
Berättelser från tidigare utbytesdeltagare:
__________________________________________________________