Ett eskalerat konfliktläge i Libanon har tvingat tiotusentals familjer att lämna sina hem i akut desperation. För att lindra lidandet och möta de mest basala behoven stöttar ADRA Sverige nu en omfattande akutinsats på plats.
Den 2 mars 2026 eskalerade fientligheterna i Libanon på nytt, vilket ledde till intensiva flyganfall mot Beiruts södra förorter, södra Libanon och Beqaadalen. Angreppen resulterade i svåra civila offer och en storskalig flyktingvåg, där familjer i hast har tvingats fly mot säkrare områden i Beirut och Mount Lebanon.Situationen på plats är kritisk. Närmare 60 000 människor har tvingats söka skydd i över 300 kollektiva center – i huvudsak offentliga skolor och yrkesinstitut.
Överfulla boenden och akuta behov
Behovsprövningar som genomförts på plats bekräftar att läget i de provisoriska boendena är extremt påfrestande. Många av dessa center är akut överfulla och saknar konsekvent tillgång till rent dricksvatten och grundläggande sanitära faciliteter. Dessutom sammanfaller denna svåra kris med fastemånaden ramadan för många av de drabbade familjerna, vilket gör behovet av rent vatten och andra grundläggande faciliteter under fastan ännu mer akut.
För att svara mot den humanitära katastrofen har ADRA aktiverat sin beredskapsplan. Genom insatsen fokuserar vi på att snabbt minska omedelbara hälsorisker och säkra tygghet och värdighet.
Det här bidrar insatsen med:
Målet är att nå ut till uppskattningsvis 432 familjer, vilket motsvarar nästan 2 000 individer med följande:
Arbetet sker i nära samordning med lokala myndigheter, FN-sektorer och lokala samarbetspartners – däribland Armenian Relief Cross, ASM och Tahaddi – för att säkerställa att hjälpen når fram på ett samordnat, ansvarsfullt och konfliktsensitivt sätt
Ett varmt tack till dig som hjälper
I tider som dessa påminns vi om vikten av snabba, samordnade och medmänskliga insatser. ADRA har funnits på plats i Libanon sedan 2013, och tack vare det starka lokala nätverket kan vi ställa om omedelbart när katastrofen kräver det.
Vi vill rikta ett varmt och innerligt tack till alla våra trogna givare och samarbetspartners i Sverige. Det är ert engagemang och ert stöd som gör det möjligt för oss att agera på dessa akuta katastrofer och kunna finnas på plats för att ge akut skydd, hopp och värdighet till familjer vars tillvaro har slagits i spillror.
Ditt stöd räddar liv – idag.