• Sydsudan är världens nyaste land. Området har tidigare plågats av inbördeskrig under många år, och en stor del av befolkningen hade flytt till grannländerna. Nu har många av flyktingarna återvänt och det är ett omfattande återuppbyggnadsarbete som nu väntar på dem. För att hjälpa de återvändande flyktingarna ger ADRA vuxna möjlighet att lära sig läsa och skriva.
    Sydsudan: Flyktingar får gå i skola för första gången i sitt livSydsudan är världens nyaste land. Området har tidigare plågats av inbördeskrig under många år, och en stor del av befolkningen hade flytt till grannländerna. Nu har många av flyktingarna återvänt och det är ett omfattande återuppbyggnadsarbete som nu väntar på dem. För att hjälpa de återvändande flyktingarna ger ADRA vuxna möjlighet att lära sig läsa och skriva.

    Det är en enkel hydda som vi går till för vårt möte med människorna som deltar i ADRA:s läs- och skrivundervisning i Magwe i södra Sudan. Efter att ha levt i flyktingläger i norra Uganda i många år har de nu äntligen kunnat återvända till sina hem. Det märks att de tycker det är skönt att vara tillbaka, trots att det är mycket arbete som nu väntar på dem när de ska bygga upp sina gårdar igen.
    80 personer har registrerat sig som deltagare. Ett trettiotal av dem har inte fått någon form av utbildning tidigare. Andra har gått i skola en kortare tid, kanske några år.

     

    I en enkel hydda får tidigare flyktingar lära sig läsa och skriva


    Många vill lära sig engelska

    Joseph hade just avslutat fyran när kriget kom. Då kunde hans föräldrar inte längre betala för hans utbildning, och det var så mycket annat som behövde göras för att bara överleva. Kristina hade klarat av femman, men så kom kriget och skolan kunde inte längre fortsätta sin verksamhet. Och Agnes gick i fyran när hennes mamma dog, och då måste hon sluta skolan för att ta hand om familjen.

    De flesta som har någon form av utbildning har registrerat sig för vuxenutbildningen eftersom de vill lära sig engelska. Utbildningen omfattar matte, socialkunskap, fysik, skriv- och läskunskaper, hälsa – och engelska. Deltagarna har delats in i grupper beroende på sina förkunskaper. Lärarna är volontärer.

     


    Vuxenutbildningsklassen i Magwe

     

    Många av deltagarna har aldrig tidigare fått någon utbildning. Grace ville gå i skolan, men hon var tvungen att hjälpa till hemma så hon fick aldrig någon möjlighet att lära sig att läsa och skriva. Hon är glad för att hon nu får göra det men tycker att det är svårt att hinna ikapp allt hon har förlorat. Hon blir ofta lite otålig över att hon lär sig så sakta.

    Kristin är en annan deltagare som nu går i skola för första gången i sitt liv. Hon vill så gärna lära sig att läsa och skriva för att kunna läsa brev som hon får och för att kunna hjälpa andra. ”Det kan komma brev från släktingar som bor långt bort”, förklarar hon. ”Kriget har skilt oss från dem, och vi vill så gärna få veta hur det går för dem. Men här lär vi oss inte bara att läsa. Kunskapen som vi får hjälper oss också i vardagen.”
     

    Måste bygga upp sina liv igen

    Det är svårt för flyktingarna att hitta tid för att studera. ”Vi måste bygga upp allting igen från botten – våra hem, våra åkrar, hela vårt liv”, förklarar de. ”Vi är totalt utblottade och måste arbeta för att också få lite pengar så att vi kan köpa sådant som vi behöver, som medicin och böcker. Vi har tur som bor så nära en större by, för där finns det lite rikare människor som har startat små affärer. De behöver folk som arbetar på deras åkrar. Det arbetet kan vi bra, och på det sättet får vi pengar.”

    Men arbetet är hårt. Ibland måste människorna gå eller åka upp till 20 km för att komma till den åker
    där de ska arbeta.

    ”Sedan måste vi ta oss tillbaka i tid för undervisningen på eftermiddagen. Vi har ingen elström så vi kan inte ha någon undervisning när det är mörkt. Undervisningen pågår tre dagar i veckan, och vi vill inte missa något”, förklarar de.

    Människorna som bor i Magwe står inför många utmaningar när de nu ska bygga upp sin tillvaro på nytt. Kunskapen som de får genom ADRA:s undervisning gör det lite lättare för dem att klara av utmaningarna.

     

    25 aug 2011