Djaba Diara är en av Boramas elever. Hon är 45 år gammal och har varit gift i 30 år. Hon har sex barn och fyra av dem går i den lilla byskolan. Djaba har själv gått i den lilla skolan i fyra år. Nu vill hon lära sig mer för att kunna hjälpa sina döttrar. Hon är glad över det hon får lära sig, särskilt för undervisningen i hälsa, där man bl.a. pratar om hur viktigt det är med vaccinationer.
Hjälper sina vänner
Minata Djakita tror att hon är 35 år gammal, men hon är inte riktigt säker på det. Hon har sju barn, fem av dem går i skolan. Själv har hon gått i skola i tre år, men hon hann inte vara där så många timmar eftersom hon måste vara hemma och arbeta. Så hon lärde sig aldrig att läsa och skriva. Men hon ville så gärna kunna göra det, så när ADRA Mali erbjöd henne att komma med i deras vuxenundervisning tackade hon genast ja. Nu har hon utbildat sig i två år, och idag har hon nått sin dröm – hon kan både läsa och skriva. Hon hjälper även andra kvinnor som ännu inte har lärt sig lika mycket som hon.
Kan bli frisk
Minata lider av filaria. Det är en parasitsjukdom som har gett henne en stor knöl på bröstet. Sjukdomen kan behandlas, och en av läkarna som arbetar tillsammans med ADRA Mali kommer att hjälpa henne att bli frisk.
Djaba och Minata är båda med i det utvecklingsprojekt som ADRA Mali genomför med stöd från ADRA Sverige och Svenska missionsrådet/Sida. Projektet innefattar läs- och skrivundervisning för kvinnor, trädplantering, undervisning i bättre jordbruksmetoder, hälsoundervisning och rehabilitering av brunnar. Projektet har framför allt förbättrat livet för kvinnorna i området där det genomförs.
Men även män deltar i projektet – men inte hövdingen i byn. När vi frågar honom varför han inte deltar skrattar han och säger att han är för gammal. Dessutom ser han för dåligt. Jag tar då av mig mina läsglasögon och lämnar över dem till honom. När han sätter på sig dem upptäcker han till sin förvåning att han nu kan se lika bra som när han var ung. Jag säger att han får behålla glasögonen, och han lovar att använda dem för att lära sig att läsa och skriva.
Brunnar räddar liv
Vattentillgången är ett stort problem för byn, berättar hövdingen. Grundvattennivån har sjunkit i landet och kanterna på byns brunn har vittrat sönder. Det gör att det kommer in mängder av förorenat vatten i brunnen när det regnar. Och vattnet sprider sedan sjukdomar till alla som dricker av det. Byn ligger nära en flod, och hövdingen berättar att nu för tiden hämtar de flesta sitt vatten från floden. Men det vattnet är mycket smutsigt. Han är glad och tacksam över att byns brunn nu ska renoveras. ”Det kommer att betyda livet för den här byn”, säger han.
Projektet gör också annat för att förbättra tillvaron i byn. Alla som deltar i det får t ex lära sig bättre jordbruksmetoder. Det är ofta brist på vatten i området, så projektdeltagarna har fått lära sig hur de ska ta vara på det tillgängliga vattnet så effektivt som möjligt. Genom att vattna bara själva plantorna och inte jorden runt omkring dem går det åt mindre vatten. Därför har byborna fått lära sig att lägga ut tunna slangar med små hål i på sina åkrar. När de ska plantera placerar de fröna alldeles intill slangarnas hål. På det sättet vattnas bara fröna och sedan plantorna, och det går åt mycket mindre vatten.
Bättre jordbruk, bättre liv
Trädplanteringen som ingår i projektet sköts av byns kvinnor. Var och en av dem tar hand om ett visst antal träd, och det har fungerat bra. Vi blir visade några av de späda träden. De är väl skyddade mot getter och andra djur som skulle vilja äta upp dem. Om några år kommer träden att förse familjerna med frukt som de kan sälja för att öka sina inkomster eller äta för att få mer näringsrik kost.
Jordbruksmetoderna som byborna får lära sig är speciellt anpassade till området där de lever. De kommer att ge större skördar med bättre kvalitet. Detta kommer att öka bybornas inkomster och göra deras vardag tryggare.
Siri Bjerkan Karlsson