Bli Framtidsfadder
Förnamn 
Efternamn 
Adress 
Postnr 
Postort 
Telefon 
E-post 
Jag ger kr i månaden.  
Fakta
» ADRA Sverige är en del av ADRA-nätverket som verkar i 125 länder
» Tack vare ADRA Sveriges arbete får varje år mer än 2 miljoner människor ett bättre liv
» Varje år engagerar sig ADRA Sverige i ca 40 olika projekt
  • I Burma kämpar fortfarande de överlevande från cyklonen Nargis med att bygga upp sina liv på nytt. 2,4 miljoner människor drabbades av cyklonen, och hundratusentals av dem har ännu inte fått någon hjälp. Ändå har situationen förbättrats sedan den 2 maj, då cyklonen rullade in.
    Sida ger en miljon till ADRA Burmas arbete för cyklondrabbadeI Burma kämpar fortfarande de överlevande från cyklonen Nargis med att bygga upp sina liv på nytt. 2,4 miljoner människor drabbades av cyklonen, och hundratusentals av dem har ännu inte fått någon hjälp. Ändå har situationen förbättrats sedan den 2 maj, då cyklonen rullade in.

    Många människor som tvingades att fly undan vattenmassorna håller nu på att återvända hem. Men de kommer tillbaka till förstörda hem och åkrar som har förgiftats av saltvattnet. Under lång tid framåt kommer de fortfarande att behöva hjälp för att överleva.

     

    Risk för sjukdomar

    ADRA Sverige har fått en miljon kronor från Svenska missionsrådet/Sida för att göra det möjligt för ADRA Burma att förse 3.625 familjer i Labutta-området med myggnät och hygienartiklar. De olika myggarterna som finns i området är en hälsofara för människorna. Både malaria och denguefeber sprids av myggorna, och det finns gott om myggor i området efter översvämningen. Eftersom invånarna har förlorat allt vad de ägde är det också svårt för dem att klara sin hygien. Detta ökar ytterligare risken för att de ska drabbas av sjukdom.

    Utöver pengarna från Svenska missionsrådet/Sida bidrar ADRA Sverige med 62.000 kronor till detta arbete. Pengarna har skänkts av privatpersoner som vill hjälpa de cyklondrabbade människorna i Burma.

     

    Hjälper tiotusentals människor

    Projektet är en del av ett omfattande hjälparbete som ADRA Burma bedriver i Labutta-området. Genom ADRA Burmas försorg får redan tiotusentals människor i området mat för dagen, rent vatten, kläder, husgeråd och läkarvård och mycket mer. Tack vare pengarna från Svenska missionsrådet/Sida kan nu ADRA Burma hjälpa människorna med ytterligare ett av deras behov.
     

    25 jun 2008